Cennik
Edukacja

7 min

7 ważnych powodów, by używać Testportalu w nauczaniu w klasie

Po niezwykle trudnym roku 2020 uczniowie wreszcie mogli wrócić do swoich klas. Szkoły oraz nauczyciele muszą teraz odnaleźć się w nowej normalności, ale czy oznacza to, że powinni porzucić wiedzę i narzędzia, z których korzystali w najczarniejszych dniach pandemii COVID-19 i zdalnego nauczania? Zdecydowanie nie!

Udostępnij przez:

Students using online test builder during on-site learning

Najważniejsze punkty:

  • ocenianie online z Testportalem świetnie sprawdza się także podczas nauki stacjonarnej i hybrydowej,

  • angażuje ono uczniów, jest łatwe w przygotowaniu i może być używane wielokrotnie,

  • doskonale nadaje się do zadawania prac domowych, robienia klasówek w pracowniach komputerowych, kartkówek na smartfonach i próbnych testów przed ważnymi egzaminami.

Platformy do oceniania wiedzy i umiejętności online mogą wciąż być niezwykle pomocne. Tak, środowisko ich użycia zmieniło się, ale uniwersalne narzędzia takie jak Testportal, mają cały szereg zastosowań także w nauce stacjonarnej. Jedną z największych zalet pracy z testami online jest możliwość wykorzystywania ich praktycznie w nieskończoność. Raz wprowadzone treści można używać do sprawdzania wiedzy różnych klas, można je też modyfikować, by niewielkim wysiłkiem przygotować zupełnie nowe testy. Za każdym razem nauczyciele korzystają też z automatycznego oceniania większości typów pytań oraz niezwykle szczegółowych analiz wyników, pozwalających na dokładną ocenę wiedzy poszczególnych uczniów.

1. Idealne narzędzie do zadawania prac domowych

Tradycyjne prace domowe są pod wieloma względami nieefektywne. Łatwo jest odpisać rozwiązanie zadania od rówieśników, nawet na chwilę przed lekcją. Sprawdzanie wszystkich prac domowych w klasie nie pozostawia wiele czasu na przerabianie materiału, a robienie tego w domu odbywa się kosztem wolnego czasu. Rozwiązanie?

Prace domowe tworzone i udostępniane uczniom za pomocą Testportalu to wiele korzyści. Takie zadania mogą być na przykład z łatwością dostosowywane do poziomu każdego z uczniów. Dotyczy to przedmiotów takich jak matematyka, fizyka czy chemia, gdzie wystarczy zróżnicować zmienne w równaniach, ale sprawdzi się też w przypadku języków, geografii, informatyki i nie tylko. Udostępnianie różniących się od siebie prac domowych w znacznym stopniu eliminuje problem ściągania.

Nauczyciele nie muszą też martwić się czasochłonną weryfikacją zadanej pracy, ponieważ Testportal automatyzuje proces weryfikacji udzielanych przez uczniów odpowiedzi. Udostępnia również szczegółowe statystyki, pedagog łatwo może więc sprawdzić, co sprawiało największą trudność jego uczniom. Prace domowe online sprzyjają także rozwojowi kompetencji cyfrowych młodych ludzi, których już od wczesnych lat szkolnych można uczyć, że komputer nie służy wyłącznie do zabawy.

Nauczyciele mogą również wysyłać do rodziców powiadomienia, żeby upewnić się, że tata, lub mama przypomną zapominalskiemu młodemu człowiekowi o odrobieniu lekcji. Koniec z „nie pamiętałem” czy „pies zjadł mi pracę domową”.

2. Testy próbne przed najważniejszymi egzaminami

Szkoły ponownie otworzyły swoje drzwi przed uczniami. Niebawem zaczną też znów organizować sprawdziany semestralne i inne, w tym najważniejsze, jak egzamin ośmioklasisty czy matura. Czasu na przygotowanie uczniów zawsze przydałoby się więcej. W tradycyjnym modelu, w którym rządzą papierowe testy, nauczyciele poświęcają za dużo czasu na ich sprawdzanie. Proces ten na szczęście można znacząco uprościć i przyspieszyć, jednocześnie zapewniając większą wnikliwość uzyskiwanych danych.

Automatyczne ocenianie z Testportalem daje natychmiastowe wyniki, uporządkowane w sposób pozwalający nauczycielom zauważyć wszystkie szczegóły. Będą oni zatem wiedzieć, które działy i zagadnienia należy powtórzyć, ponieważ przysparzają one uczniom problemów. Mając pod ręką wszystkie statystyki i analizy, o wiele łatwiej będzie zapobiegać złym wynikom egzaminów na długo przed ich rozpoczęciem.

Kolejna ważna korzyść związana jest ze stresem przed egzaminami i w ich trakcie. Łatwiej jest go opanować, dając uczniom możliwość lepszego sprawdzenia gotowości do egzaminu, przez ograniczoną lub nieograniczoną liczbę testów próbnych. Testportal umożliwia obie opcje i jest platformą, dzięki której można zapoznać się dokładnie z tym, jak będzie wyglądał zbliżający się, ważny egzamin.

3. Kartkówki na smartfonach

Tak. Wszyscy wiemy, że większość szkół zabrania przynoszenia komórek. Mimo to, większość dzieci i tak bierze je ze sobą. Dlaczego zatem walczyć z wiatrakami, skoro można wykorzystać te urządzenia dla celów nauki? Widok min uczniów, kiedy nauczyciel powie: “przynieście jutro smartfony na lekcję”, będzie z pewnością bezcenny.

Rozwiązanie to zapewnia zwiększenie zaangażowania, daje również nauczycielom wszystkie korzyści ewaluacji zdalnych, czyli szybkie wyniki testów, automatyczne ich ocenianie oraz wnikliwe statystyki. Aby oceniać wiedzę i umiejętności uczniów online w szkole, wystarczy dać podopiecznym dostęp do testu. Ten można przesłać mailem, a nawet zwyczajnie zapisać go na tablicy.

Robienie krótkich sprawdzianów na komórkach może z powodzeniem odbywać się w salach bez komputerów. Nauczyciele muszą jednak pamiętać, że niektórzy ich uczniowie mogą nie mieć smartfonów w ogóle, u innych zaś wyświetlacz może być popękany w stopniu uniemożliwiającym pracę na nim. Szkoły mogą radzić sobie z problemem cyfrowego wykluczenia, przygotowując własne urządzenia mobilne dla tych dzieci, które nie posiadają smartfona. Zawsze pozostaje także możliwość wydrukowania gotowego arkusza testowego.

4. Sprawdziany i prace klasowe w pracowniach komputerowych lub na sprzęcie szkolnym

Większość klas ma zaledwie jedną, czasem dwie lekcje informatyki tygodniowo. Przez pozostały czas sale komputerowe nie są wykorzystywane w pełni. Mogą tymczasem służyć do nowoczesnej nauki niemal każdego przedmiotu z Testportalem. Wystarczy tylko zabrać tam klasę, a organizowane na miejscu sprawdziany online mogą obejmować dowolny materiał.

Ciągłe sprawdzanie tego, jak uczniowie radzą sobie podczas testów, jest niezmiernie ważne dla ich ostatecznych wyników. Testy są integralną częścią każdego egzaminu, a ćwiczenie tej formy sprawdzania wiedzy na pewno korzystnie wpłynie na ostateczne wyniki uczniów.

5. Natychmiastowa informacja zwrotna w ocenianiu kształtującym

Po każdej lekcji warto upewnić się, że uczniowie zrozumieli materiał. W tym celu wystarczy wykorzystać ostatnie 5 minut lekcji na sprawdzanie ich wiedzy. Świetnie sprawdzi się w tym szybki test na smartfonach, składający się z nie więcej niż 5 pytań, dotyczących najważniejszych tematów poruszanych na zajęciach. Jego wyniki będą dostępne zaledwie po kilku sekundach, w formie statystyk i szczegółowych raportów, pozwalających na dostosowanie nauczania do potrzeb konkretnych klas i osób.

6. Ciągłość nauki uczniów nieobecnych w szkole

Dzieci czasem chorują. Czasami też rodzice nie mogą zawieźć ich do szkoły albo nie mogą one przyjść na lekcje z innych powodów. Jeżeli tylko czują się wystarczająco dobrze, Testportal umożliwia im kontakt z poruszanymi na lekcjach tematami w niezwykle wygodny sposób i w dowolnym czasie.

Ta nowoczesna platforma do tworzenia testów online daje możliwość sprawdzania wiedzy i umiejętności niemal tak, jak podczas nauki stacjonarnej. Nauczyciele wysyłają zadania w czasie rzeczywistym, dokładnie jak w szkole i mogą dać na ich rozwiązanie tyle samo czasu co uczniom w klasie. Dzięki platformom do wideokonferencji mogą nawet obserwować swoich uczniów (za zgodą ich rodziców lub opiekunów), by upewnić się, że uczestniczą w lekcji, a nie grają czy oglądają telewizję.

7. Ekologiczne rozwiązanie nie tylko w teorii

Kiedy mówisz uczniom o tym, jak ważna jest ekologia, dobrze byś sam świecił przykładem. Przejście z testów papierowych na zdalne, to dla każdej szkoły oszczędność ton papieru. Dosłownie. Ponadto, nauczyciele nie muszą wówczas nosić toreb obciążonych plikami kartek ani przeznaczać wolnych w teorii wieczorów i nocy na sprawdzanie niezliczonych klasówek. Testportal robi to automatycznie w przypadku większości rodzajów pytań i przygotowuje szczegółowy raport o wynikach zdającej grupy już w kilka sekund po zakończeniu testu. Taki raport można potem ściągnąć na komputer, wysłać e-mailem, czy też wydrukować.

Ewaluacje online z Testportalem to także korzyść wielokrotnego wykorzystywania raz stworzonego testu. Nauczyciele mogą użyć go lub jego części, w innych klasach, w kolejnym semestrze lub roku szkolnym. Dzięki przyjaznemu interfejsowi wyszukiwarki niezwykle łatwo jest też odnaleźć każdy z testów zapisanych na koncie użytkownika.

Choć na rynku istnieją inne narzędzia online dające możliwości podobne do opisanych wyżej, Testportal łączy je wszystkie w formie wszechstronnej platformy. Wygrywa też dzięki przyjaznemu dla użytkownika, przejrzystemu interfejsowi, który sprawia, że każda praca staje się łatwa i szybka. Ponadto, umożliwia pedagogom w obrębie jednej szkoły dzielenie się swoimi zasobami – testami czy ankietami, a także pomysłami. Korzystać z tego mogą także nowi nauczyciele, poznając metody pracy znacznie bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.

Testportal umożliwia łatwe wejście w świat nowoczesnych technologii wspierających nauczanie. Upraszcza też tworzenie własnych materiałów do prowadzenia lekcji i sprawdzania wiedzy oraz umiejętności uczniów. Co niemniej ważne, ułatwia wykorzystywanie treści stworzonych już przez nauczycieli, np. podczas nauczania zdalnego, ponieważ wystarczy tylko zaimportować je do własnej bazy danych.

Ocenianie wiedzy i umiejętności online w środowisku szkolnym to dla nauczycieli możliwość przemyślenia strategii i procesów edukacyjnych. Dzięki funkcjonalnościom Testportalu oraz możliwościom, jakie on oferuje, łatwiej jest wzmocnić zaangażowanie uczniów, poprawić efektywność przyswajania materiału. Korzyści z używania tej platformy w edukacji stacjonarnej oraz hybrydowej odczują zarówno nauczyciele, jak i ich uczniowie.

Powiązane artykuły

Students taking an exam
Edukacja

Nowy egzamin maturalny 2023

W marcu 2021 Ministerstwo Edukacji i Nauki pokazało założenia nowej matury. Pierwszy raz do egzaminu w zmienionej formie uczniowie szkół średnich przystąpią już 4 maja 2023 roku.

Luty 08, 2022

5 min

A smiling teacher looks at student's laptop in a classroom.
Edukacja

Ocenianie kształtujące - przyszłość edukacji

Pandemia zmusiła tradycyjne szkolnictwo do przejścia na nauczanie online. Stała się przez to świetną okazją do dalszej jego modernizacji. Konieczne zmiany powinny objąć systemowe przejście z obecnej skali ocen na nowoczesny sposób przekazywania i ewaluacji wiedzy, ocenianie kształtujące.

Wrzesień 21, 2021

6 min